Bizonytalannak, gyanakvónak érzed magad a párod viselkedése miatt? Elejtett félmondatok miatt egész éjszakákon keresztül kombinálsz, és keresed a magyarázatot furcsa helyzetekre…? Nyilván nem akarsz saját magad konfliktust generálni, de mégis honnan tudhatod, hogy hazudik vagy őszinte hozzád? – Ezúttal saját tapasztalatokon alapuló útmutató következik. Sok fölösleges időbe, és rengeteg fájó élménybe került ez a kis lista – remélem, neked még időben segít!
1.Ha gyanakszol – a jelekre figyelni kell. Sőt, a jelekre nem figyelni ostobaság. Persze, ez nem azt jelenti, hogy legyél paranoiás, és nyomozz utána minden percben, sőt. Alapvetően legyél laza, bizalommal teljes, de figyelj. Ha egy-egy apróbb dolog benyom benned egy gombot, fennakadsz rajta, agyalsz még este is, hogy “mit mondott…mikor jön, meg kivel van… mást mond ő és mást a barátja…”. Ha pedig szaporodnak a kis véletlen elszólások, akkor mindenképp tisztázd inkább. Ha normális, akkor lazán beszél veled, és két mondat után eloszlanak a kétségeid. Ha felhördül, ideges lesz, veszekszik, számonkér – nos, az egy újabb és még erősebb jel.
2.Ha bizonyos sztorikat időről időre megismétel és szóról szóra, aprólékos részletességgel ugyanúgy mond el. Több hazudozásra hajlamos embernél is tapasztaltam ezt. Fura, de mégis egységes tünet.
3.Ha a barátai előtt pár sztoritokat másképp meséli el, csúsztat, és kacsintással vagy kézszorítással jelzi, hogy téged is be akar vonni. Ha veszed a lapot, a cinkosa leszel. Ha nem szállsz be a kis játékába, akkor ideges lesz, akár rád is förmed, mert elrontod a szórakozását. Te nem fogod érteni, hogy egyáltalán minek kellenek neki ilyen kiszínezett történetek – ő meg unalmasnak és középszerűnek nevez majd érte.
4.Ha adott dolgokhoz, adott személyekhez való hozzáállása környezettől függően erősen változik. Egyik nap kitalálja, hogy teniszezni akar, mert milyen jól ment neki 5-10 éve. Megveszi egyből a legdrágább felszerelést, edzeni jár két hétig, aztán elunja, aztán párosban gyakorol, de az sem tetszik neki, végül felkérik, hogy oktassa a gyerekeket, ha van ideje, erre megint lelkes lesz, de képtelen két hétnél tovább kitartani. Ha támogatod és lelkesíteni akarod, akkor azt elvárásnak érzi felőled, ha meg felajánlod, hogy inkább hagyja a fenébe, ha nem érdekli a tenisz, akkor meg közli, hogy te akarod elvenni tőle élete sportját. A végén úgy érzed magad, mint egy idióta.
5.Ha próbálja úgy beállítani a dolgokat, mintha te lennél furcsa, szeszélyes, ki/beszámíthatatlan. A kedvenc részem: az igazi hazudozóbajnok stratégiájának fontos része, hogy valójában te saját magadban és a magad valóságképében legyél bizonytalan, kétkedő, annyira, hogy szinte már ne is tudd eldönteni, hogy mikor “viccel” és mikor mond igazat. Iszonyat hülye játszma, és eszméletlenül romboló.
6.Ha jelentéktelen dolgokban is csúsztat, füllent, nagyít. Eleinte még csak színesebb lesz minden sztori, de még az is, hogy mennyi felest tud inni vagy mennyit hízott/fogyott egy évben, aztán már a szürrealitás határait feszegeti totál bagatell dolgokban. Akkor szerinted mennyire lehet őszinte fontos ügyekben…?
7.Ha kérdez valamit, és neked szegezi: “mondd meg az igazat!” vagy “ne hazudj!”. Ugye, tudod, hogy örök igazság, hogy mindenki magáról beszél egy-egy érzelmileg felfokozott megnyilvánulásban? Hogy olyankor a saját “nyomógombjait” nyomkodja…? Aki sokszor beszél a hazugságról, sokszor ellenőriz, számonkér, az maga is kevésbé megbízható, sumák ember.
Nem kell nyomozni, nem kell görcsölni – de a magad érdekében legyél inkább résen, és pattintsd le időben azt, aki iránt bizalmatlan vagy. A belső receptoraid pontosan jeleznek ilyenkor, és hidd el, rengeteg csalódástól, és számos kellemetlenségtől kíméled meg magad, ha időben lépsz.
* * * * * * * * *
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel is! Kövesd a blog Facebook-oldalát minden nap, hogy az első között értesülj a friss posztokról!
Amennyiben kérdésed vagy véleményed van a cikkről, kérlek, oszd meg velem, kíváncsi vagyok a tapasztalataidra, a történetedre!
Az ilyen tapasztalatoknak mindig nagy ára van. De ha ügyesen tanulunk belőle, akkor megéri.
Igen. És nem ingyen kaptam.
Nagy igazságok….